Élethez

 

Napjainkban a szex mint az egészségre jótékony hatást gyakoroló tevékenység él a köztudatban. 

Volt azonban idő, mikor a szexuális önmegtartóztatás pozitív egészségügyi hatásai álltak a témát érintő különböző fórumok gyújtópontjában.

 

 Az örömteli szexuális élet hatása az egészségi állapotra 

Testmozgás: a szexuális aktus és az orgazmus alatt számos élettani változás megy végbe a szervezetben, amelyek hasonlók 

egy kiadós kardioedzés hatásaihoz. A szív munkája fokozódik, a pulzus megemelkedik, a véráramlás gyorsul, a vérnyomás nő.

 A légzésszám fokozódik. Ha a szexuális tevékenységet, mint közepesen intenzív testmozgást fogjuk fel, érthetők a következő hatások is:

 a szex segít a testsúly csökkentésében a kalóriaégetés következtében, 

illetve segít a megfelelő erőnlét fenntartásában. 

 

Egy 2001-ben végzett kutatás szerint a rendszeres nemi életet élők közt jelentősen alacsonyabb a kardiovaszkuláris betegségek előfordulása.

 

 A szexnek izomzatformáló hatása is van. Hormontermelés: a kielégítő szexuális tevékenység fokozza a nemi hormonok termelődését: 

férfiaknál a tesztoszteron, nőknél az ösztrogén szintjét. 

 

Ezek a hatások jótékonyak a fogamzóképesség szempontjából, mindkét nem képviselőinél. 

Nőknél a premenstruációs szindróma tünetei javulhatnak az ösztrogén fokozott mennyisége miatt. 

Szex után megnő a szervezetben a prolaktin szintje, ami javítja a szagérzékelést. 

Pszichés előnyök: akinek nemi élete kiegyensúlyozott, számos pszichés probléma ellen fokozottan védett,

 mint a nemi életet nem élők. Ennek csak egy összetevője az a tény, hogy a jó szex növeli a magabiztosságot,

 és segíti a pszichés kiegyensúlyozottság megtartását. 

Az orgazmust közvetlenül megelőző pillanatokban a szervezetben nagy mennyiségű oxitocin termelődik, amelynek hatására megnő az endorfinok, 

vagy más néven boldogsághormonok szintje az agyban, melyek a jó hangulatért részben felelős vegyületek.

 

 A rendszeres, örömteli szexuális élet több kutatás eredményei alapján is szignifikánsan csökkenti számos pszichiátriai zavar, köztük a depresszió kockázatát. Ezzel kapcsolatban egy amerikai vizsgálat további meglepő eredményre jutott: a vizsgálat vezetői azt állítják, hogy azon nők körében, akik párja az együttlét során nem használ gumióvszert, ritkább a depresszió előfordulása, mint az óvszert használó párok nőtagjainál. 

Az eredményt azzal indokolják, hogy a spermával nagy mennyiségű prosztaglandinnak nevezett vegyület jut a női szervezetbe, amely jótékony hatású a hangulatingadozások szempontjából. Arról nem szól a fáma, hogy mi a helyzet orális szex esetén, illetve a jelzett prosztaglandinok milyen úton-módon képesek hatásukat kifejteni. 

Fájdalomcsillaptó, rákmegelőző hatás: a szex fájdalomcsillapító hatással is bír, a már említett endorfinok révén, amelyek egyik hatása a fájdalom tompítása. 

A gyakori szex csökkenti a prosztatarák kialakulását.Erősíti az immunrendszert: egy amerikai kutatás kimutatta, hogy azok körében, akik heti rendszerességgel élnek szexuális életet, magasabb az immunglobulin 

A nevű ellenanyag koncentrációja a vérben. Az immunglobulinok a kórokozók elleni védekezés kulcsfontosságú fehérjéi. 

Káros is lehet Azt is mondhatnánk, hogy egy sor betegség megelőzése céljából minél gyakrabban éljünk nemi életet – ez azonban ebben a formában nem igaz. 

A szex veszélyeket is rejthet magában. Éppen a fent részletezett hatások kialakulása miatt, ugyanis bizonyos krónikus betegségek kapcsán akár nem kívánatosak is lehetnek és ronthatják a beteg állapotát. Például szívbetegségben a szívizom fokozott megterhelése káros is lehet. Éppen ezért krónikus betegségben szenvedők ne szégyelljék kezelőorvosukkal a nemi életet érintő kérdéseiket tisztázni. 

Emellett pedig azt se felejtsük el, hogy jótékony hatása csak a biztonságos, kiegyensúlyozott nemi életnek lehet. 

(WEBBeteg - Dr. Kónya Judit)